Vlastníte motorovú pílu alebo uvažujete nad jej kúpou a zároveň rozmýšľate nad tým, ako sa treba o takéhoto pomocníka starať? Údržbu motorovej píly netreba podceniť, ak chcete, aby vám dobre a tiež dlho fungovala. V základných bodoch vám poradíme, ako na to.
Údržba
Hoci pravidelný a kvalitný servis je v prípade motorovej píly nutnosťou, niektoré činnosti v rámci starostlivosti o ňu si viete (a mali by ste si) zabezpečiť aj sami. Ide o správne napnutie reťaze, jej mazanie, údržbu vodiacej lišty a brúsenie zubov reťaze. Pozrime sa na to konkrétnejšie:
Napnutie reťaze
Slabo napnutá reťaz sa môže uvoľniť z vodiacej lišty, čo predstavuje riziko úrazu, ale môže tiež poškodiť samotnú pílu. Na druhej strane, prehnane napnutá reťaz môže viesť k predčasnému opotrebovaniu vodiacej lišty. To, či je reťaz správne napnutá zistíte podľa toho, či ňou viete voľne pohybovať po lište a zároveň, či sa dotýka spodnej hrany lišty. Na lištu ju napínajte vždy keď je vychladnutá, nie tesne po používaní, pretože je vtedy mierne voľnejšia a stiahne sa až po vychladnutí.
Mazanie
Mazanie reťaze je tiež dôležité z hľadiska zachovania dlhej životnosti motorovej píly. Pri každom dopĺňaní paliva je dobré skontrolovať aj stav oleja, s ktorým premažete jednak reťaz, jednak vodiacu lištu.
Údržba vodiacej lišty
Na rýchle opotrebovanie vodiacej lišty má vplyv niekoľko faktorov. Nielen spomínané nesprávne napnutie reťaze, ale aj nedostatok oleja, či nesprávna technika pílenia vedia skrátiť jej životnosť.
Aby opotrebovanie bolo rovnomerné, odporúča sa starostlivo otáčať vodiacu lištu vždy pri výmene reťaze. Pravidelne tiež čistíte vodiacu drážku a olejový mazací otvor vo vodiacej lište. S pomocou plochého pilníka sa na nej dajú odstrániť otrepy.
Ostrenie reťaze
Počas sezóny je tiež dôležité udržiavať reťaz správne ostrú. Hoci si reťaz viete dať nabrúsiť v servise, pri častom používaní sa vám môže často otupiť a môžete sa dostať do situácií, kedy si budete musieť reťaz nabrúsiť sami. Je tu však riziko, že jednotlivé zuby nebudú nabrúsené pod správnym uhlom.
Výrobcovia, ako napríklad Husqvarna, preto poskytujú inštrukcie na svojpomocné naostrenie jednotlivých zubov reťaze s nasledovnými nástrojmi: okrúhly pilník, plochý pilník, mierka a zverák na lištu (ten využijete pri ostrení v teréne, napr. v lese). S mierkou si budete vedieť odmerať správny uhol, pod ktorým má byť zub zrezaný. Dôležité je snažiť sa zrezať čo najmenej materiálu. Začnite s najkratším rezacím zubom, pričom všetky ostatné rezacie zuby treba zbrúsiť na jeho dĺžku.
Platí tiež pravidlo, že je jednoduchšie ostriť častejšie, ale menšie množstvo, ako raz za dlhšie obdobie a brúsiť viac materiálu. Frekvencia ostrenia závisí od frekvencie a miery používania. Pokiaľ sa motorová píla používa často, reťaz ostrite vždy pri dopĺňaní paliva.
Pokiaľ zistíte, že najdlhšia časť rezacieho zuba je už kratšia ako 4 mm alebo na reťazi nájdete praskliny, je nutné ju vymeniť za novú.
Čistenie
Možno vás neprekvapí, že motorovú pílu treba po každom rezaní dobre vyčistiť ako zvon, tak aj zvnútra od nečistôt. Ide hlavne o piliny, ktoré motorová píla svojou prácou produkuje, a ktoré nielen že znižujú výkon, ale môžu tiež spôsobovať zadrenie motora.
Na samotné čistenie sa odporúča použiť vzduchový kompresor, nie technický benzín, či iné čistiace prostriedky. Čistíme nielen reťaz a vonkajšie časti píly, ale aj všetky časti pod lištou.
Odmontujte bezpečnostné skrutky, odstráňte kryt štartovania, vodiacu lištu s reťazou a čistíte prístroj vzduchom (kompresorom). Odmontujte tiež kryty sviečky, kde je vzduchový filter, vyberte ho a vyčistíte (môže byť pod tečúcou vodou alebo s pomocou saponátu). Kompresorom vyčistíte aj priestor pod filtrom. Skontrolujte na sviečke elektródu. Skontrolujte stav záberového kolieska a v prípade opotrebenia ho vymeňte za nové. Vyčistíte aj vodiacu drážku lišty a maznicou natlačte tuk do ložiska kolieska. Následne môžete pílu zložiť.