Motorovú pílu môžeme bez ostychu označiť za pomôcku, ktorá nájde svoje plnohodnotné využitie nielen v lesníctve či u drevorubačov, ale taktiež v domácnostiach so záhradkami alebo u živnostníkov, ktorí občasne pričuchnú aj k práci s drevom. Na trhu môžete nájsť hneď viacero typov tejto naoko nebezpečnej mašinky. Podľa čoho si teda správne vybrať?
Ako vybrať motorovú pílu?
Ešte pred výberom motorovej píly by ste mali starostlivo a zodpovedne zvážiť, na čo všetku ju vlastne budete používať. Plánujete ju používať len občasne, povedzme raz či dvakrát za týždeň, alebo bude u vás práca s motorovou pílou na dennom poriadku? Okrem toho, aké drevo sa chystáte vašou novou motorovou pílou rezať? Budú to veľké stromy s priemerom kmeňu okolo 50 cm alebo pôjde o menšie stromčeky, kríky, halúzky, drevo na zimu či rôzne laty a foršne? Pri výbere novej motorovej píly vám môže pomôcť aj jej pohon.
-
Benzínové reťazové píly – píly, ktoré sú poháňané spaľovacím motorom. Za ich najväčšiu devízu môžeme označiť vysoký výkon – v niektorých prípadoch až cez 4,5 kW. Spravidla ich delíme na hobby píly, poloprofesionálne píly a profesionálne píly.
-
Hobby píly – zdvihový objem asi 40 cm³ a dĺžka lišty približne 30 až 37 cm. Využitie v domácnostiach so záhradkami či na prípravu dreva na zimu.
-
Poloprofesionálne píly – zdvihový objem asi 50 až 70 cm³ a dĺžka lišty približne 45 cm. Využitie u živnostníkov a vášnivých domácich majstrov.
-
Profesionálne píly – zdvihový objem pokojne väčší ako 70 cm³ a dĺžka lišty aj viac ako 45 cm. Využitie u profesionálnych drevorubačov a lesníkov.
-
+ jednoduchá manipulácia, vysoký výkon, rýchla práca
- hlučnosť, väčšia váha, vyššia cena
-
Elektrické reťazové píly – ideálna voľba na prípravu a spracovanie palivového dreva na zimu. Síce majú nižší výkon ako benzínové motorové píly, no rádovo ich môžeme prirovnať k vyššie zmieňovaným hobby pílam.
+ jednoduchá manipulácia, menšia hlučnosť, lepšia cena
- nižší výkon, nutnosť káblového napojenia do elektrickej siete
-
Akumulátorové píly – medzi ich hlavné deficity patrí jednoznačne nízky výkon. Avšak, vzhľadom na to, že pri práci s nimi nedochádza k obmedzovaniu sa káblom, predstavujú vhodné riešenie na drobné záhradné úpravy.
+ nižšia cena, nižšia váha, nepotrebnosť káblového napojenia do elektrickej siete
- nízky výkon, limitovanie výdržou akumulátora, nutnosť dobíjania
Vedeli ste, že na trhu môžete natrafiť aj na takzvané jednoručné motorové píly, ktoré sú vo väčšine prípadov určené vyškoleným pracovníkom na výškové rezanie na strome?
Zamerajte sa na dĺžku lišty
Ako môže byť už z predošlých riadkov zrejmé, jedným z hlavných parametrov výberu motorovej píly je dĺžka lišty, ktorá napovedá, aké hrubé drevo dokáže daná píla narezať. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšia lišta, tým hrubšie drevo môžete rezať.
Odporúčanie: Pre lepšiu predstavivosť uvádzame, že napríklad motorová píla s lištou dlhou 40 cm dokáže bez problémov prerezať kmeň s priemerom 50 cm.
Zaujímajte sa o reťaz
U overeného predajcu sa jednoznačne pýtajte aj na rýchlosť reťaze a na počet a tvar jej zúbkov. Predpokladáme, že tiež oceníte bočné rýchloupínanie reťaze, pri ktorom nebudete potrebovať na jej šponovanie žiadne náradie. Z bezpečnostného hľadiska si zase zaslúži pozornosť zachytávač pretrhnutej reťaze.
Drobné odporúčania na záver
Kvalitná a prepracovaná motorová píla vám však toho môže ponúknuť omnoho viac. Výborným príkladom je či už antivibračný systém, alebo vyhrievaná rukoväť. Každopádne, odporúčame vám, aby ste pri práci s motorovou pílou používali relevantné ochranné pomôcky. Okrem toho, nezabúdajte ani na pravidelné čistenie vašej píly od pilín, živice či iných viditeľných nečistôt.